Šetnja centrom slavonske Atene

Trg Svetog Trojstva – kužni pil

Svi dolasci u Požegu počinju na središnjem trgu – Trgu Svetog Trojstva. Arhitektura trga, barokne zgrade, bolte, spomenici  crkve zadivit će svakog posjetitelja. Svojom površinom Trg Svetog Trojstva veći je od mnogih srednjovjekovnih trgova u Hrvatskoj a svaka građevina vrijedan je spomenik kulture i arhitekture.

Crkva Svetog Duha i franjevački samostan

Nasuprot kužnog pila nalaze se crkva Svetog Duha i franjevački samostan. Smatra se da je crkva sa samostanom izgrađena oko 1285. godine. Prostor crkve ispod svetišta namijenjen je grobnici u kojoj su pokopan brojni glasoviti Požežani, poput fra Luke Ibrišimovića. Crkva i samostan smatraju se jednim od najvrjednijih baroknih građevina na širem prostoru. Samostan se posebno ističe svojom bogatom knjižnicom koju su osnovali franjevci, a u kojoj se čuvaju rijetke knjige i inkunabule.

Gradska kuća

Izlaskom iz crkve Svetog duha prvo ćete uočiti zgradu gradskog magistrata, danas poznatiju pod nazivom Gradska kuća. Ova zgrada ukrašena boltama izgrađena je 1789. godine, a od samog početka bila je središte političkog života Požežana. Palača gradskog magistrata nekoliko je puta stradala i ponovno se obnavljala. Danas je gradski magistrat smješten u tri renovirane i restaurirane zgrade.

Gradski muzej

Osim zgrade magistrata, ljepotu središnjeg požeškog trga upotpunjuje i zgrada Gradskog muzeja. Zgrada Gradskog muzeja sa sobom također nosi bogatu povijest, a smještena je svega nekoliko desetaka metara od Gradske kuće. Jedinstveni je primjer baroknog graditeljstva, a ubraja se među najstarije kuće u gradu. Izgrađena je u 18. stoljeću, a specifična je po udubljenom vanjskom pročelju u kojemu se nalazi Gospin kip. Gradski muzej osnovan je 1924. godine zaslugom istaknutog Požežanina, Julija Kempfa. Muzej je zavičajni i kompleksni, a sastoji se od četiri odjela – arheološkog, povijesnog, povijesno-umjetničkog s galerijom i etnološkog.

Zgrada Biskupije

Nastavite li dalje prema Kanižlićevoj ulici, pogleda će vam sigurno zastati na velebnom zdanju Biskupskog doma, zgradi nekadašnje isusovačke rezidencije. Zgrada je tokom stoljeća imala razne uloge – vojno skladište, bolnica, vojno konačište, trgovačko skladište i sirotište. Osnutkom Požeške biskupije 1997. godine, zgrada postaje njezino središte. Od 1997. do 2001. godine zgrada je temeljito obnovljena.

Crkva sv. Lovre

Odmah uz sjedište Požeške biskupije, smještena je crkva svetoga Lovre, jedan od najstarijih spomenika gotičke baštine i spomenik svjetske vrijednosti. Crkva, koja je hodnikom povezana s biskupijskom rezidencijom, izgrađena je krajem 13. i početkom 14. stoljeća., a ističe se gotičkim svetištem i baroknim tornjem. Unutrašnjost crkve obogaćena je gotičkim freskama iz 14. stoljeća, a koje se danas diče epitetom svjetske umjetničke vrijednosti.

Trg i katedrala Svete Terezije Avilske

Drugi po veličini požeški trg, Trg svete Terezije Avilske nastao je u srednjem vijeku a krasi ga nekoliko spomenika bogate povijesne vrijednosti koje niti jednog prolaznika neće ostaviti ravnodušnim. Na njemu se nalaze barokna katedrala svete Terezije Avilske s bogatom i vrijednom Riznicom, Dijecezanski muzej, zgrada Katoličke osnovne škole i gimnazije, Dvorana svete Terezije Avilske te spomenik fra Luki Ibrišimoviću.

Katedrala svete Terezije Avilske zasnovana je na tlocrtu latinskog križa s naglašenim vertikalnim linijama, a njen vanjski i unutrašnji izgled odišu elegancijom i harmonijom baroknog graditeljstva. Sveta Terezija Avilska zaštitnica je grada Požege, a crkva njoj u čast najstarija je građevina na trgu. Carica Marija Terezija odobrila je 11. srpnja 1754 godine gradnju crkve u čast Svete Terezije.

default

Spomenik fra Luki Ibrišimoviću

Ispred katedrale svete Terezije Avilske nalazi se spomenik fra Luki Ibrišimoviću, požeškom spasitelju i osloboditelju od Osmanlija. Spomenik požeškom ”Sokolu” izradio je Gjuro Kiss, a postavljen je davne 1893. godine. Ovaj spomenik podsjeća Požežane na njihova junaka, koji je 1688. godine poveo narod u odlučujuću bitku. Požežani se svake godine 12. ožujka prisjećaju slavnog franjevca i velike bitke slaveći taj dan kao svoj Dan Grada.

Palača Suda

Šetnjom kroz šetališnu zonu Florijanovom ulicom naći ćete se pred zgradom Pravosuđa. Palača suda izgrađena je 1896. za potrebe tadašnjeg Financijskog ravnateljstva. Na ovalnom uglu zgrade nalazi se udubljenje s kipom svetog Florijana, zaštitnika grada od požara.

Palača Požeško-slavonske županije

Izlaskom iz šetališne zone u staru Županijsku ulicu dolazi se do palače Požeško-slavonske županije. Ova barokna jednokatnica izgrađena je u 18. stoljeću kada postaje sjedište kotarske oblasti. Godine 1745. obnovljena je Požeška županija, a zgrada prelazi u njezine ruke i biva preuređena. Svoj današnji izgled palača poprima krajem 19. i početkom 20. stoljeća.

Skip to content